22 April 2012

Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 4

Rancangan Pelajaran Harian (1)
Tarikh/ Hari                :           16.04.2012 ( Isnin )                                 
Masa                           :           9.00 pagi –10.00pagi                                      
Kelas                           :           4 Bestari                                                  
Bil. Pelajar                  :           10 orang                                                                       
 Mata Pelajaran         :           Bahasa  Malaysia
Tema                           :           Keluargaku Sayang
    
Tajuk                           :            Keluarga Bahagia
Fokus Utama(FU)       :           1.1. Berbual Tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian
       dengan  menggunakan kata ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan 
       nada yang sesuai.
Fokus Samping(FS)    :           5.2. Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi
       yang betul dan lancer serta memahami perkara yang dibaca.
Objektif                       :           Pada akhir tajuk ini, murid-murid dapat;
1.      Berbual dan menyenaraikan dalam ayat sekurang-kurangnya tiga maklumat tentang cirri-ciri keluarga bahagia yang diidami.
2.      Menyatakan dan mencatat sekurang-kurangnya tiga peranan ahli keluarga berdasarkan bahan.
Pengetahuan sedia ada:        Murid-murid mengalami suasana kekeluargaan semasa di rumah serta memahami hidup berkeluarga.  
Konsep                       :           Hubungan Kekeluargaan dengan kasih sayang
Bahan                         :           Gambar-gambar Keluarga , CD, Buku Teks

Nilai Murni                :            Kasih Sayang , Bekerjasama dan Bersyukur
Kemahiran                 :           Kemahiran Berfikir - Menjana idea
Strategi Pengajaran  :           Pembelajaran Kontekstual – Hidup Berkeluarga
Langkah / Masa

Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
              Catatan             
Aktiviti guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 minit)
1.Guru mempamerkan gambar sebuah keluarga.

- Guru  mempamer  gambar sebuah keluarga dalam sambutan Hari Raya.
-Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk yang akan diajar.
-Bersoaljawab dengan murid mengenai gambar tersebut.
Jangkaan jawapan murid.
-Ayah
-Ibu
-Abang
-Kakak
-Adik

-Murid   melihat dan meneliti gambar yang dipamerkan oleh guru.
-Murid menjana idea berkaitan dengan gambar  yang dipamerkan.


Bahan Bantu Mengajar
-     Benda maujud produk makanan.
Kecerdasan Pelbagai :
-    Verbal linguistik
-    Interpersonal
-    Kontekstual
-    Intrapersonal

Kemahiran Berfikir :
-    Menjana idea
-     Mengenal pasti
-     Menghubungkait-kan




Perkembangan
Aktiviti 1
(10minit )
-Murid memejamkan mata sambil membayangkan kehidupan anggota keluarga mereka pada sangat membahagiakan.
(Rujuk Buku Teks B.Melayu  hal.2)

-Guru menyoal beberapa orang murid tentang ciri-ciri keluarga bahagia yang diidamkan oleh mereka.
-Guru bersoal jawab dengan murid-murid.

1. Beberapa orang murid diminta membaca petikan teks yang tersebut.

2.  Murid dibimbing oleh guru untuk membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.
3.  Murid-murid  menyenarai-kan perkataan dicetak berwarna dalam petikan.



Bahan Bantu Mengajar:
-Buku Teks Bahasa Melayu.

Kecerdasan Pelbagai :
-    Verbal linguistik
-    Interpersonal


Kemahiran Berfikir :
-     Menjana idea
-     Menghubungkait-kan
-     Mengenal pasti idea


Nilai murni :
-Menghargai
-Disiplin
-Bertanggung-jawab

Aktiviti 2
15minit
-Secara berpasangan, murid berbual tentang keluarga masing-masing.

-Guru mengarahkan murid untuk berbual dengan rakan di sebelah berkaitan dengan keluarga masing-masing.
-Guru menyoal murid tentang :
a.Ibu
b.Bapa
c.Abang atau Kakak
-Murid bercerita dengan rakan mereka tentang keluarga masing-masing.
-Murid bercerita berdasarkan soalan guru
Kemahiran Berfikir :
-Menjana idea
Menyusun atur
Aktiviti 3
(15minit)

Aktiviti Pengukuhan
-Lembaran kerja
-Aktiviti kumpulan
-Aktiviti Pengayaan dan Pemulihan

Nota:
Rujuk Lampiran Lembaran kerja

-Guru mengedarkan lembaran kerja berkaitan dengan tajuk pelajaran
-Guru memberi bimbingan kepada murid yang masih tidak memahami
-Murid menerima lembaran kerja dari guru.
-Murid menulis jawapan dalam lembaran kerja yang di edarkan.
Kemahiran Berfikir :
-Menjana idea
-Menghubungkait-kan
-Mengenal pasti idea

Aktiviti 4
(10minit)
Semakan tugasan Dan Bimbingan

-Guru menyemak tugasan murid
-Guru memberi bimbingan
-Guru minta murid membuat pembetulan jika ada kesilapan.
-Murid menghantar tugasan kepada guru.
-Murid menerima bimbingan dari guru.
-Murid yang membuat kesilapan akan membuat pembetulan.
Tatabahasa:
-Kata Nama

Kosa kata
-asuh
-jaga
-hidup bahagia
Penutup
( 5 minit )
Rumusan Isi Pelajaran.
-Guru merumus isi pelajaran dan penerapan nilai murni


-Guru membuat rumusan berkaitan apa yang telah dipelajari
-Guru menerapkan unsur nilai murni dalam keluarga.
-Murid menjawab soalan yang dikemukan oleh guru.
-Murid membuat latihan pengayaan.
Kecerdasan Pelbagai :
-    Verbal linguistik
-    Interpersonal

Nilai murni :
-Menghargai jasa ayah dan ibu
-Kesyukuran
-Tanggungjawab

Impak :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini,  murid-murid dapat membaca petikan teks dengan sebutan dan intonasi yang betul. Murid-murid juga aktif  semasa sesi soal jawab. Murid-murid dapat mencari makna perkataan daripada petikan yang diberi. Murid-murid dapat membina ayat daripada perkataan yang diberi.dan dapat menyatakan mesej yang terdapat dalam petikan.Selain itu,murid-murid dapat menjawab soalan kefahaman yang dikemukakan.

No comments:

Post a Comment